а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошаркарски

кошаркарска
Вид збор: Придавка
Ранг: 24414
Што се однесува на кошаркар и на кошарка.
Англиски: basketball
Употреба: Спорт
Примери:
Кошаркарска репрезентација.
Кошаркарски натпревар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК