а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошаре

Види и: кошар (м.)
мн. кошариња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21470
1. кошара
Албански: koshare
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. улиште
Англиски: beehive Албански: zgjua
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК