а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошара

мн. кошари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7710
1. Просторија чии ѕидови се од праќе облепени со кал за чување добиток.
Англиски: stable Албански: koshare
Употреба: Земјоделство
Примери:
Овците лежеа во кошарата.
2. Таква просторија за луѓе.
Англиски: den Албански: koshare çobani
Примери:
Овчарска кошара.
3. Просторија за чување добиточна храна.
Англиски: stable Албански: ahur
Употреба: Земјоделство
Примери:
Кошарата му е полна со ланска пченка.