а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кочничар

мн. кочничари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што кочи со кочница.
Англиски: brakeman Албански: frenues
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Работи како кочничар на возовите.
2. Тој што го спречува развојот на нешто.
Англиски: rummer Албански: frenues, pengues
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се кочничари на новиот поредок.