а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коцкест

коцкести
Вид збор: Придавка
Ранг: 28989
1. Што има облик на коцка.
Англиски: cube-shaped
Примери:
Коцкесто тело.
2. Што е со шарки во облик на коцки.
Англиски: chequered
Примери:
Коцкесто палто.
3. Што е направен од материјал во облик на коцки.
Англиски: cubic
Примери:
Коцкеста калдрма.