а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коцкар

мн. коцкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19521
Тој што се коцка, што е обземен со страст за коцкање.
Англиски: gambler
Примери:
Коцкарите ги оставија картите.
Коцкарот многу губи, но и многу добива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК