а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кохезија

(едн.) кохезијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Привлечна сила меѓу молекулите на едно тело.
Англиски: cohesion Албански: kohezion
Употреба: Хемија
2. Поврзаност, привлечност што владее во група луѓе.
Англиски: cohesion Албански: kohezion
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи