а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кохезионен

кохезиони
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кохезија; што предизвикува привлечност, да cе привлекува едно нешто cо друго.
Англиски: cohesive
Примери:
кохезиона сила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи