а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кофеин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Стимулативна состојка, во мали количества, што се наоѓа во кафето, чајот и некои други растенија, која во големи количества дејствува штетно.
Англиски: caffeine
Употреба: Хемија
Примери:
Кофеинот од кафето го држи буден цела ноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи