а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кофа

мн. кофи
Вид збор: Именка, женски род
Метален или пластичен сад, обично без капак, cо полукружна рачка, што служи за пренеcување вода и други течности или за вадење вода од бунар.
Англиски: bucket Турски: kova
Примери:
Околу бунарот немаше никаква кофа.
Изведенки
1. кофиче ср.
мн. кофичиња
1. дем. и хип. 2. Детска играчка во вид на кофа.
2. кофичка ж.
мн. кофички
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи