а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кот

кот!
Вид збор: Извик
За примамување, за вабење домашни птици.
Примери:
Кот, кот пилиња!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи