а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котлина

мн. котлини
Вид збор: Именка, женски род
Рамнина опкружена со планини (обично покрај река).
Англиски: valley Албански: luginë
Употреба: Географија
Примери:
По текот на реката се простира плодоносна котлина.
полошка котлина
Изведенки
1. котлинка ж.
мн. котлинки
хип.
2. котлински прид.
котлинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи