а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котлет

мн. котлети
Вид збор: Именка, машки род
Во кулинарството - ребренце со месо.
Англиски: chop Француски: côtelette Албански: kotëletë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Свински котлет.
Tелешки котлет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи