а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котлест

котлестиот
Вид збор: Придавка
Што е во форма на котел; што наликува на котел.
Примери:
котлеста долина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи