а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котлар

мн. котлари
Вид збор: Именка, машки род
1. Занаетчија што прави, поправа и продава котли.
Англиски: boiler smith Албански: kazanxhi
2. Тој што се грижи за работата на парните котли.
Англиски: boilerman Албански: kazanxhi
Примери:
Работи како котлар во училиштето.
Котларот е задолжен за парното греење.
Изведенки
котларски прид.
котларскиот
Пример: котларска облека
FlexiMac
 менување на македонски глаголи