а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котларница

мн. котларници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија, место каде што се наоѓаат парните котли.
Англиски: boiler house
Примери:
Оваа котларница имаше најголеми котли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи