а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котка

коткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Гали дете.
Англиски: caress
Употреба: Архаизам
2. Ласка некому.
Англиски: flatter
Употреба: Архаизам
3. Забавува деца.
Англиски: entertain
Употреба: Архаизам
Изведенки
коткање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи