а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котилиште

мн. котилишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што се котат животните.
Албански: vendi për pjellje
Примери:
Во котилиштето имаше неколку скотни зајачици.
2. Место каде што се раѓаат многу на број животни.
Употреба: Пејоратив
Примери:
Визбата станала котилиште за глувци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи