а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котиледон

мн. котиледони
Вид збор: Именка, машки род
Никулец од кој рти растението.
Англиски: cotyledon Албански: kotiledon
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи