а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коте

мн. котиња
Вид збор: Именка, среден род
Маче - само во изразот: ни дете, ни коте.
Англиски: kitty
Употреба: Архаизам
Примери:
Нема ни дете, ни коте - нема никој, сам е на светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи