а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котерија

мн. котерии
Вид збор: Именка, женски род
Тесно поврзан круг луѓе (обично од иста професија) што се изделува со своето однесување и дејствување во развиеното граѓанско општество, наложувајќи ги своите интереси.
Англиски: clique
Изведенки
котериски прид.
котерискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи