а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котелец

мн. котелци
Вид збор: Именка, машки род
Јамка при плетење и јамка на плетен предмет.
Англиски: mesh, stitch
Примери:
Се испуштил котелец од фанелата.
Го заплете првиот котелец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи