а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кота

мн. коти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13376
1. Точка на надморска височина означена со бројка на географска карта.
Англиски: spot height Француски: cote Албански: lartësi, kotë
Употреба: Географија
2. Точка при премерување на земјиште.
Англиски: cote Француски: cote Албански: kotë, ngritje