а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котар

мн. котари
Вид збор: Именка, машки род
1. Оградено место за стоката.
Англиски: shed Албански: vathë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Направи котар за добитокот.
2. Народниот назив за соѕвездието Пегаз.
Англиски: Pegasus Албански: emërtim popullor i plejadës Pegaz
Употреба: Астрономија
Изведенки
котарче ср.
мн. котарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи