а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котангенс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тригонометриска функција што значи однос меѓу налегнатата и спротивната катета во правоаголен триаголник; реципрочна вредност од тангенс.
Англиски: cotangent
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи