а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кос

коси
Вид збор: Придавка
Што е навален, што е под некаков агол во однос на околните предмети или на хоризонталната површина.
Англиски: slanted
Примери:
коса црта
Изведенки
косо прил.
Пример: Пишува косо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи