а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костурница

мн. костурница
Вид збор: Именка, женски род
Место или зграда каде што cе чуваат коските на многу луѓе загинати во војна, при геноцид и сл.
Англиски: ossuary
Примери:
Положија цвеќе на костурницата на паднатите борци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи