а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костум

мн. костуми
Вид збор: Именка, машки род
Дводелна машка облека, составена од кусо палто и панталони од иста ткаенина.
Англиски: suit Албански: kostum
Примери:
свадбен костум
волнен костум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи