а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кострушина

мн. кострушини
Вид збор: Именка, женски род
1. Кожа од некои животни со остри влакна.
2. Ткаенина од остри влакна.
3. власеница
Албански: thes pëlhure