а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костобол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Болест на коските и на зглобовите предизвикана од лош метаболизам и таложење мочна киселина во ткивото.
Англиски: gout
Употреба: Медицина
Примери:
Сонцето беше лек за нејзиниот костобол.