а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костим

мн. костими
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7421
1. Дводелна женска облека, составена од кусо палто и здолниште или панталони од иста ткаенина.
Англиски: costume Албански: kostum
Примери:
свилен костим, секојдневен костим
2. Специјална дводелна облека со посебна намена.
Англиски: costume Албански: kostum
Примери:
Костим за капење.
3. Облеката со којашто настапуваат артистите.
Англиски: costume Албански: kostum
Употреба: Сцена
Примери:
Театарски костим.
Изрази
Евин костим - голо женско тело.
Изведенки
костимче ср.
мн. костимчиња
дем.