а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костимограф

мн. костимографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31139
Сликар, креатор на костими за театар, филм и сл.
Англиски: costume designer
Употреба: Сцена
Примери:
Костимографот ја збогати атмосферата на кабарето.