а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костимира

костимираат; костимирајќи; костимиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Облече, облекува некого во артистички костим.
Англиски: disguise Албански: kostimon, vesh
Примери:
Ги костимираа децата во покладни маски.
2. (се костимира) Се облече во артистички костим.
Англиски: dress up Албански: kostimon, veshet me veshje artistike
Примери:
Се костимираат за на сцена.
Изведенки
костимирање ср.
глаг. им.