а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костимиран

костимираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40294
Што е облечен во артистички костим или во маска.
Примери:
костимирани ликови
На Бахамите во парадите учествуваат илјадници костимирани луѓе, кои се натпреваруваат за награди.
Изрази
Костимирана забава - забава во која присутните се облекуваат во разни историски и други костими.