а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костец

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26520
борба, борење
Англиски: wrestling
Примери:
Главните борачи се фатија во костец.
Изрази
Се фати во костец - почна остра, решителна борба со некого или cо нешто.