а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костен

косниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на коските.
Англиски: osseous Албански: koci, ashti
Употреба: Анатомија
Примери:
Косна туберкулоза.
Cе лекува од косна туберкулоза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи