а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костенлив

костенливиот
Вид збор: Придавка
Што има боја на костен.
Англиски: chestnut Албански: ngjyrë gështenje
Употреба: Ботаника
Примери:
костенлива коса, костенливи очи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи