а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косопасец

(едн.) косопасецот
Вид збор: Именка, машки род
Заразна болест од која паѓа косата.
Англиски: hair loss
Употреба: Медицина
Примери:
Косопасецот се лечи со толчен лук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи