а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косне

коснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика силна болка.
Англиски: hurt Албански: prek, lëndon
Употреба: Медицина
Примери:
Во срцето нешто ме косна.
2. Малку окоси.
Англиски: mow Албански: kosit pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја косна тревата.
Изведенки
коснува несв.
коснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи