а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

космополитизам

(едн.) космополитизмот
Вид збор: Именка, машки род
Политичко уверување според кое човекот треба да гради хумани општочовечки односи без оглед на националните, верските и државните граници.
Англиски: cosmopolitism
Примери:
Патриотизмот и космополитизмот не се исклучуваат заемно.
Тој беше разочаран што космополитизмот на големата хуманистка бил засенет со потенцирање на нејзиното потекло.
Изведенки
космополитски прид.
космополитскиот
Што се однесува на космополит и на космополитизам.
Пример: космополитски дух
FlexiMac
 менување на македонски глаголи