а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

космонаут

мн. космонаути
Вид збор: Именка, машки род
Лице што лета низ вселената со вселенско летало.
Англиски: cosmonaut
Примери:
Космонаутите првпат во Новата година ќе влезат денеска на пладне по средноевропско време, прелетувајќи над Австралија и Нов Зеланд.
Изведенки
космонаутка ж.
мн. космонаутки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи