а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

космодром

мн. космодроми
Вид збор: Именка, машки род
Уредено земјиште со стартни рампи и други уреди и инсталации што служат за лансирање ракети и космички летала.
Примери:
Минатото лето на космодромот работеле 500 студенти.
Беспилотна ракета која носела три сателити се урна кратко по полетувањето од космодромот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи