а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косми

космат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Стриже новороденче.
Албански: qeth foshnje
Употреба: Архаизам
Примери:
Го косми детето.
2. крштава
Англиски: baptize Албански: pagëzon
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Добре дојде куме, да ми космиш машко дете!
Изведенки
космење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи