а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косма

мн. косми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52173
1. влакно
Англиски: hair Албански: qime
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се направи наслојка не подебела од косма.
2. коса
Англиски: hair Албански: qime flokësh
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Фати вошки во космите.