а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коска

мн. коски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 720
1. Одделен тврд дел од скелетот на човек или на животно.
Англиски: bone Албански: eshtër, kockë, koc
Употреба: Анатомија
Примери:
клучна коска
коски на главата
2. (само мн.) Тоа што останало од некого; посмртни останки.
Англиски: remains Албански: eshtra
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги закопа коските на јунаците.
3. Внатрешниот дел од некои плодови, кој е многу тврд и ја содржи семката.
Англиски: stone Албански: koc, bërthamë
Употреба: Ботаника
Примери:
коска од цреша
коска од слива
4. Многу јако, многу квалитетно, многу добро изработено.
Англиски: tough Албански: koc, fortë
Употреба: Преносно значење
Примери:
штофот е коска
Изрази
Кожа и коски - многу слаб човек.
Коските ми (му, ѝ, ...) ги искрши - претепа некого.
Мртва коска - ковчест израсток на телото.
Ги остави коските - умре, загине некаде; го помина животот некаде.
Слонова коска - заб на слон; изработен предмет од таков заб.
Стара коска - стар, искусен човек.
Широка коска - крупен, плеќест човек.
Јазикот коски нема, ама коски крши - јазикот може многу да навреди.
Изведенки
1. коскиче ср.
мн. коскичиња
дем.
2. коскиште ср.
мн. коскишта
аугм.