а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косиште

мн. косишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30872
1. Окосено место, ливада, нива.
Англиски: meadow Албански: livadh i kositur
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го изора косиштето.
2. коса
Англиски: hair Албански: floku
Употреба: Аугментатив