а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косица

мн. косици
Вид збор: Именка, женски род
1. коса
Англиски: hair Албански: floku
Употреба: Деминутив
2. плетенка
Англиски: braid Албански: gërshetë, bishtalec
Примери:
Мајка ми ми плетеше косици од страната.