а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косир

мн. косири
Вид збор: Именка, машки род
Голем срповиден градинарски нож за сечење лоза, гранки итн.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Cо косир заострува колје.