а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косина

мн. косини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27145
Навалена површина од нешто; падина, навалена страна.
Англиски: slope
Примери:
Спие под косината на шаторот.
Беше капната од искачувањето по косините.