а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косидба

мн. косидби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33542
1. Косење трева или жито.
Албански: kositje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните ја свршија косидбата.
2. Време на косење.
Албански: koha e kositjes
Употреба: Земјоделство
Примери:
Свадбата ќе биде по коcидбата.